Kupić, wynająć, czy poczekać? O nieruchomościach

doświadczeniu w określonej dziedzinie i specjalności zawodowej. Wykonywanie rzeczoznawstwa w określonej dziedzinie wiąże się często z podjęciem znacznych zobowiązań i przyjęciem na siebie określonych obciążeń wynikających z pr

Kupić, wynająć, czy poczekać? O nieruchomościach rzeczoznawca wieliczka

Wikipedia - rzeczoznawca:

Rzeczoznawca to tytuł przyznawany na podstawie odpowiednich przepisów szczególnych, osobom o wysokich kwalifikacjach i odpowiednio dużym, udokumentowanym doświadczeniu w określonej dziedzinie i specjalności zawodowej.

Wykonywanie rzeczoznawstwa w określonej dziedzinie wiąże się często z podjęciem znacznych zobowiązań i przyjęciem na siebie określonych obciążeń wynikających z przepisów, np. obowiązek wykonywania funkcji biegłego sądowego i inne. To także olbrzymia odpowiedzialność. Do rzeczoznawcy zwracają się zleceniodawcy najczęściej w trudnych sytuacjach, często kryzysowych, awariach, sprawach spornych i katastrofach. Od opinii rzeczoznawcy nie tylko zależy los znacznego majątku prywatnego i publicznego (znacznej wartości), ale też zdrowie i życie ludzi.

Potoczne i definiowane w encyklopediach popularnonaukowych oraz słownikach znaczenie słowa rzeczoznawca jest zdecydowanie mniej formalne i odnosi się ogólnie do specjalisty, eksperta, który pełni funkcje doradczą, wykonuje opinie (np. prawne, ekonomiczne, budowlane ? opinię może wydać inżynier, który nie posiada tytułu rzeczoznawcy, i inne) lub orzeczenia w sprawach spornych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rzeczoznawca


Kredyt hipoteczny a wartość zabezpieczenia

Wycena nieruchomości odbywa się zawsze podczas udzielania kredytu hipotecznego. Bank przysyła swojego rzeczoznawcę, jednak nie zawsze możemy być usatysfakcjonowani taką wyceną - może być dla nas, kredytobiorców niekorzystna. Prawdę mówiąc nie wiem, czy w tej sytuacji nie można samodzielnie zamówić wyceny rzeczoznawcy specjalizującego się w nieruchomościach - byłoby to uczciwe podejście wobec klienta banku. Jednak ja wiemy - każdy bank ma swoja politykę kredytową, zasady udzielania kredytu hipotecznego są różne. Tak więc jeśli wycena mieszkania jest niekorzystna (bo znacznie niższa od ofertowej) to warto spróbować przejść się do konkurencji.


W cudzym mieszkaniu

Kupić, czy wynająć? Co się bardziej opłaca? To dość ważne pytanie, jednak obecnie na rynku nieruchomości ceny mieszkań wydają się być dość stabilne. Wielu ludziom się wydaje, że jeżeli "przeczekają" kilka lat na wynajmie, to oszczędzą nawet kilkadziesiąt tysięcy na zakupie nieruchomości.

Jednak nieruchomości to rynek specyficzny, gdzie długofalowo ciężko jest przewidzieć jakie będą ceny. Jak już pisałam - boom już był, i raczej szybko nie powróci. Jeżeli mamy zdolność kredytową, żyjemy w tym samym mieście od lat (i chcemy w nim żyć), to chyba warto jednak to mieszkanie kupić. Przede wszystkim z każdym rokiem będzie trudniej o kredyt, ponieważ wymagany wkład własny będzie rósł o 5% rocznie. Co do cen, nie zanosi się ani na dynamiczny wzrost, ani na spadek.