Mapki, pomiary i obliczenia - czyli praca w geodezji

być dosyć nietypowe tym osobom, które nie znają się na geodezji. Tymczasem specjalistyczne zastosowania geodezji są bardzo szerokie, a praca geodetów może być wykorzystywana nawet przez osoby zajmujące się przeprowadzaniem badań

Mapki, pomiary i obliczenia - czyli praca w geodezji

Mniej znane zastosowania geodezji

Osoby dobrze znające się na geodezji wiedzą, że praca geodetów może być wykorzystywana na różne sposoby. Jedne z nich są bardzo znane, a inne wydają się być dosyć nietypowe tym osobom, które nie znają się na geodezji. Tymczasem specjalistyczne zastosowania geodezji są bardzo szerokie, a praca geodetów może być wykorzystywana nawet przez osoby zajmujące się przeprowadzaniem badań astronomicznych i przygotowywaniem lotów w kosmos. Jednak szczegółowe zastosowania geodezji mogą być wykorzystywane również w miastach i miejscowościach oraz w obszarze planowania przestrzennego dotyczącego bardziej rozbudowanych lub nietypowych budynków. Wszystko to sprawia, że geodeci muszą posiadać bardzo dobre wykształcenie i odbywać odpowiednie praktyki, aby mogli wykonywać wszystkie zlecane im prace.


Wykonywanie zawodu geodety

Geodezja jest jedną z dziedzin nauki, dlatego osoby zainteresowane wykonywaniem zawodu geodety muszą odbyć odpowiednie studia i zdobyć potrzebne im doświadczenie. Niektóre z nich zajmą się bardziej teoretyczną stroną geodezji, a inne wykonywaniem praktycznych zadań geodezyjnych. Wobec tego wciąż nie brakuje osób studiujących geodezję i wykonujących zawód geodety. Mogą one na przykład wykonywać różnego rodzaju opracowania geodezyjne. Takie opracowania mogą dotyczyć opisu wybranych części ziemi lub ukształtowania terenu mającego zostać zagospodarowanym w taki czy inny sposób. Dlatego jednym ze sposobów praktycznego zastosowania geodezji jest wytyczanie nowych dróg, przygotowywanie podziału działek przeznaczonych do zabudowy lub ocena wartości domu przeznaczonego do sprzedaży.


Pracownie Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i

W realizacji zadań Głównego Geodetę Kraju wspiera także Centralny Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej (CODGiK), który od 1 stycznia 2011 r jest instytucją gospodarki budżetowej (wcześniej działał przy Głównym Geodecie Kraju). Powołano go by uzupełniał i zarządzał centralnym państwowym zasobem geodezyjnym i kartograficznym. Do zakresu działań CODGiK należy tworzenie własnych opracowań, a także gromadzenie i weryfikowanie opracowań przyjmowanych do zasobu zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa. Pracownie Centralnego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej wykonują zlecenia dla Głównego Geodety Kraju oraz realizują zamówienia zewnętrzne zarówno dla sektora publicznego, jak i prywatnego.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Główny_Geodeta_Kraju