Na szybko o geodezji i sprawach z nią związanych

ent ten jest (obecnie bardzo rzadko) wykorzystywany w klasycznej tachimetrii, czyli ?masowym? pomiarze położenia punktów terenowych przy \"mapowaniu\" terenu w celu sporządzenia map w skalach od 1:10000 do 1:25000. Tachimetria

Na szybko o geodezji i sprawach z nią związanych

Tachimetr , encyklopedyczna definicja

Tachimetr (ew. tachymetr) ? optyczny instrument geodezyjny przeznaczony do pomiaru kątów poziomych, kątów pionowych oraz odległości.

Instrument ten jest (obecnie bardzo rzadko) wykorzystywany w klasycznej tachimetrii, czyli ?masowym? pomiarze położenia punktów terenowych przy "mapowaniu" terenu w celu sporządzenia map w skalach od 1:10000 do 1:25000.

Tachimetria polega na pomiarze sytuacyjno-wysokościowym wykonywanym metodą biegunową, do określania położenia sytuacyjnego punktów szczegółowych, oraz niwelacji trygonometrycznej, do określania wysokości tych punktów

Najbardziej znanym i jednocześnie bardzo dobrym tachimetrem optycznym był (w latach 1960-1990 - czyli przed pojawieniem się instrumentów elektronicznych) tachimetr Dahlta 010A firmy Carl Zeiss Jena. W skład kompletu pomiarowego wchodziły też specjalne łaty tachimetryczne.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Tachimetr


Jeśli przebieg granicy nie pokrywał się

W miarę rozwoju osadnictwa i zawłaszczania ziemi granice miały tendencje do przechodzenia od pasów rubieżnych do coraz ściślejszych granic linearnych. Na ziemiach polskich wyznaczanie granic odbywano już w XII wieku w formie publicznej (tzw. ujazd, objazd), kiedy to panujący lub jego wysłannik oficjalnie obchodził lub objeżdżał granice, zlecając umieszczanie w wyznaczonych miejscach znaków granicznych. Ujazdy pojawiły się w okresie umacniania prawa własności ziemi oraz zanikania połaci ziemi nie eksploatowanej. Jeśli przebieg granicy nie pokrywał się z żadną naturalną wyodrębnioną formą terenową, tam zachodziła potrzeba wyznaczenia jej w sposób sztuczny. W tym celu np. ryto znaki na drzewach i kamieniach, splatano korony drzew, wkopywano drewniane pale i kamienne słupy, usypywano stożki ziemne lub kamienne, ustawiano głazy, kapliczki i krzyże. Bywało, że przebieg granicy utrwalano w ludzkiej pamięci specjalnymi ceremoniami, bo nie zawsze na okazję jej wytyczenia sporządzano dokument.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodezja


Wykonywanie pomiarów geodezyjnych

Wykonywanie pomiarów geodezyjnych musi się odbywać się obowiązujących powszechnie zasad. Daje to szansę na to, że takie pomiary zostaną naprawdę prawidłowo wykonane, a jednocześnie w pełni przydatne. W przeciwnym razie wykonywanie takich pomiarów może po prostu mijać się z celem. Natomiast prawidłowo wykonane pomiary są akceptowane zarówno przez osoby prywatne, jak i przez różnego rodzaju firmy oraz instytucje państwowe.

Wszystko to sprawia, że geodeci muszą być stale otwarci na potrzebę wykonywania coraz to nowych pomiarów. Prawidłowo wykonane pomiary geodezyjne cechują się tym, że ich przeprowadzania jest zawsze bardzo dokładnie przygotowywane. Dobrzy geodeci wiedzą, jakie narzędzia geodezyjne powinni ze sobą zabrać w zależności od tego, na jakim terenie pracują.