Protetyka i leczenie zębów

zaj ból jest spowodowany przez dotarcie stanu zapalnego do tkanki miękkiej, która jest silnie unerwiona. Niestety ból zęba oznacza, że zbagatelizowaliśmy wcześniejsze znaki ostrzegawcze, np. próchnicę lub demineralizowane szkl

Protetyka i leczenie zębów

Ból zęba i co oznacza

Ból zęba to poważny problem i oznacza, że dzieje się coś nie tak i to już od dłuższego czasu. Ząb może boleć na różny sposób i z różnej przyczyny, jednak zazwyczaj ból jest spowodowany przez dotarcie stanu zapalnego do tkanki miękkiej, która jest silnie unerwiona.

Niestety ból zęba oznacza, że zbagatelizowaliśmy wcześniejsze znaki ostrzegawcze, np. próchnicę lub demineralizowane szkliwo. Oznacza to, że wizyta u dentysty skończy się wypełnieniem lub leczeniem kanałowym, jeżeli nie będzie innej możliwości.


Wikipedia i cytat o koronie zębowej

Korona (błędnie potocznie zwana koronką) ? stałe uzupełnienie protetyczne odtwarzające znaczny ubytek korony klinicznej zęba. Korony mogą być wykonywane ze stopu metalowego, akrylu, stopu metalowego licowanego (pokrywanego od widocznej strony licowej korony) akrylem, kompozytem lub ceramiką; stosuje się również korony pełnoceramiczne bez podbudowy metalowej, wytwarzane za pomocą technologii CAD/CAM. Korona protetyczna bywa również częścią mostu protetycznego, którego wykonanie umożliwia uzupełnianie braków międzyzębowych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Korona_protetyczna


Najczęstsze wady zębów

Stłoczenie ? zęby są stłoczone w wyniku zaburzenia stosunku wielkości lub ilości zębów do wielkości łuków zębowych
Szparowatość ? widoczne odstępy między zębami pojawiają się, gdy wielkość zębów jest mniejsza niż wielkość miejsca w łuku zębowym
Zatrzymany ząb ? to prawidłowo wykształcony ząb, który tkwi w łuku zębowym lub poza nim
Brak zawiązków zębowych ? po wypadnięciu zębów mlecznych, nie wyrastają zęby stałe, najczęściej dotyczy to ?dwójek? i ?piątek?.
Wstępnej oceny zgryzu może dokonać stomatolog u dziecka w wieku 2-3 lat (przy pełnym uzębieniu mlecznym). Konsultacje ortodontyczne zalecane są dzieciom w wieku 7-9 lat (pierwszy etap wymiany zębów mlecznych na stałe), a następnie w wieku 10-12 lat (ostatni etap wymiany zębów mlecznych na stałe). Leczenie wad zgryzu odbywa się za pomocą aparatów ortodontycznych: ruchomych lub stałych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ortodoncja